top of page
Weronika

akordeon

Weronika

Sura

Jest jedną z najbardziej utalentowanych akordeonistek w Polsce. Koncertowała podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Warszawie w 2017 r. W 2016 r. dała koncert na gali rozdania nagród Narodowego Centrum Nauki w krakowskich Sukiennicach. W tym samym roku wystąpiła podczas Narodowego Czytania „Quo Vadis” w Warszawie, a także podczas Jubileuszu Akordeonowego Kwintetu Podkarpackiego na Wydziale Muzyki w Rzeszowie. Koncertowała na festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury z Orkiestrą Rozrywkową Politechniki Warszawskiej, z którą również w 2016 r. wystąpiła podczas festiwalu „5th Roma Music Festival” w Rzymie. W 2015 r. koncertowała w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystycznej „Akordeon a folklor – interakcje. Instrumentarium, literatura, wykonawstwo” w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W tym samym roku uczestniczyła w koncercie w ramach warsztatów improwizacji w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Dwukrotnie koncertowała w Filharmonii Podkarpackiej w cyklu koncertów „Młodzież naszemu miastu”. W 2012 r. dała koncert na Gali Rozdania Lwów Podkarpackich, emitowanej na żywo w TVP Rzeszów.

Weronika Sura współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia.. W 2015 roku wykonywała utwór „4-7” Dominika Lasoty (prawykonanie), a w 2016 utwór „Vu” Jerzego Mackiewicza. Weronika Sura angażuje się w różnego rodzaju projekty. W 2017 roku została laureatką projektu Radzimira Dębskiego i Wyborowej „30/90”, w którym wykorzystano jej nagranie do stworzenia utworu wieńczącego projekt. W 2015 roku nagrała muzykę do filmu „4 Pokusy”, której kompozytorem jest Dominik Lasota.

Wielokrotnie kształciła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych pedagogów z kraju i zagranicy, poprzez uczestnictwo w wielu kursach i warsztatach. Brała udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich „Arosa Music Academy” w Szwajcarii, w Warsztatach Akordeonowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Kursach Interpretacji Muzycznej w Miętnem, a także w Kursach Mistrzowskich w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech. Pracowała wówczas pod kierunkiem m. in. prof. Mie Miki, prof. Matti Raantanen’a, prof. Yuri Shishkina, prof. Aleksandra Dmitriewa, prof. Nikolaja Sevrukova, prof. Grzegorza Stopy, prof. Stefana Hussonga. prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, prof. Klaudiusza Barana, prof. Jerzego Jurka. Weronika Sura wielokrotnie brała udział w konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych z sukcesami. Jest laureatką 1. miejsca na Międzynarodowym Konkursie Accordion International Competition 2012 w Reinach AG; 1. miejsca na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostravie w 2012 r.; 3. miejsca w XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2014”.

Weronika Sura jest absolwentką studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kontynuuje studia drugiego stopnia w specjalności gra na akordeonie w klasie prof. Klaudiusza Barana. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st.  w Rzeszowie na wydziale instrumentalnym – akordeon w klasie dr hab. Mirosława Dymona.
bottom of page