top of page
Monika

Monika

Janik-Hussakowska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Aktorskim oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fletu poprzecznego. Studiowała również na Uniwersytecie Warszawskim na interdyscyplinarnych indywidualnych studiach w Kolegium Artes Liberales. 

Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa, a od niedawna również dramatopisarka i reżyserka teatralna. 

Do tej pory stworzyła na deskach teatru ponad 20 ról, z których największy rozgłos przyniosła jej rola Porcji w spektaklu „Kupiec Wenecki” w reżyserii Sz. Kaczmarka, za którą to rolę otrzymała Specjalną Nagrodę Aktorską na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a także Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowaną młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom. Sam spektakl „Kupiec Wenecki”, przy którym pracowała również jako asystentka reżysera, otrzymał nagrodę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację Szekspirowską w Polsce w sezonie 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Znalazła się w prestiżowym „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego jako Nadzieja polskiego teatru. Jako dramatopisarka otrzymała stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz stypendium twórcze ZAiKS’u. Jej debiutancka sztuka teatralna „Koło Niefortuny” znalazła się w półfinale 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, jako jeden z 40 tytułów spośród 257 nadesłanych.

Niedawno zadebiutowała w roli reżyserki, tworząc spektakl muzyczny „Nasz Mały PRL”, który miał swoją premierę w Nowym Teatrze w Słupsku.

Niejednokrotnie tworzyła, prowadziła i koordynowała różnego rodzaju projekty i warsztaty teatralne m.in. w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu”, czy programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego „Lato w teatrze”.

Na ekranie można ją było zobaczyć między innymi w filmach „Kraj”, czy „Jesienna Dziewczyna” oraz w serialach „M jak miłość”, „Na wspólnej”, „Ludzie i Bogowie”, czy „Prawo Agaty”.
bottom of page