top of page
Izabela

Izabela

Budzinowska

Od najmłodszych lat interesuje się sztuką i muzyką. Edukację artystyczną rozpoczęła w 2003 r. w Społecznym Ognisku Muzycznym, pobierając przez 3 lata lekcje gry na pianinie. W wieku dziesięciu lat zdobyła pierwszą nagrodę w regionalnym konkursie piosenki - statuetkę Złotej Liry. 

Pierwsze poważniejsze doświadczenie teatralne zdobyła w czasach licealnych. Nawiązała wówczas współpracę z Pracownią Słowa i Poezji Śpiewanej w Centrum Kultury Zamek. W sezonie 2014/2015 z powodzeniem wystawiała autorski monodram „Ave Maria” na podstawie „Marii” Ireneusza Iredyńskiego. Spektakl został doceniony wyróżnieniem zarówno w Wielkopolskim Konkursie Monodramu „Chochoły 2014”, jak i wojewódzkim finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. 

​Wielokrotnie była laureatką pierwszego stopnia w konkursach recytatorskich, m.in. „Poznańskie Dziewiątki”, „Legendarni i tragiczni”, a także zajęła czołowe miejsca, w tym Nagrodę Publicznościw Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji Niemieckojęzycznej.

W październiku 2015 roku rozpoczęła studia prawnicze na UAM W Poznaniu, jednak ze względu na zainteresowania artystyczne, przyznano jej urlop dziekański. Od października 2016 do lipca 2018 uczęszczała do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

W 2016 r. zdobyła III nagrodę w wojewódzkim finale OKR monodramem „Spowiedź wyszeptana wrogowi”. Spektakl ten, pod zmienioną nazwą „Dotyk”, został zakwalifikowany na VII Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora „Monodram 2016” w Bydgoszczy. W marcu 2016 otrzymała Nagrodę Primus Inter Pares w kategorii recytator .W 2013 r. pomyślnie przeszła ogólnopolski casting, który pozwolił jej na udział w warsztatach aktorstwa filmowego prowadzonych przez Bogusława Lindę oraz Elżbietę Słobodę w ramach Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu. Odbyła wówczas również intensywny kurs pantomimy we Wrocławskim Teatrze Pantomimyim. Henryka Tomaszewskiego. W klasie maturalnej brała udział w nagraniach audycji „Buda z klasą” w Radio Merkury Poznań. Statystowała w wielu spektaklach i filmach: „Oblężenie” w reżyserii Joanny Zdrady (wygrał konkurs dramaturgiczny „Metafory Rzeczywistości 2014” organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu), w filmie „Disco Polo” Macieja Bochniaka, „Syn Królowej Śniegu” Roberta Wichrowskiego oraz reklamach Lidla. Warsztat wokalny kształciła w Prywatnej Szkole Emisji Głosu Voice Complete w Poznaniu i brała udział w wielu koncertach.

Od maja 2017 r. pracuje jako konferansjer; współprowadziła m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak.

Od października 2017 do lipca była wolontariuszką w warszawskim ZOO. Napisała i zrealizowała scenariusz do widowiska artystycznego „Ludzkie ZOO”, które miało premierę w kwietniu br. na terenie ogrodu zoologicznego. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie postawy Państwa Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w ZOO ludność pochodzenia żydowskiego. Zagrała jednąz głównych postaci, Antoninę Żabińską.

W lutym 2018 rozpoczęła współpracę z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ: prowadziła konferansjerkęna 370. urodzinach Pragi oraz program artystyczny Jarmarku Floriańskiego.

W Warszawie rozwijała umiejętności radiowe: współprowadziła kilka audycji: „Czas Eliasza”i „Floriańska 3” w Radio Warszawa.

Od marca 2017 r. pobiera lekcje śpiewu u Kasi Lins . Użyczyła wizerunku w teledysku „Tacosy” zespołu Bitamina.

Od kwietnia do czerwca 2018 uczęszczała na kurs tańca standardowego i latynoamerykańskiego do Szkoły Tańca Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. W lipcu 2018 r. została studentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku (Wydział Sztuki Lalkarskiej-aktorstwo).W ostatnim czasie kreuje rolę Venus Plutonus w filmach wewnętrznych dla firmy Polpharma.
bottom of page