top of page
Anna

Anna

Jurksztowicz

Wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. 

W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała  KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy Kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski / sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę  na międzynarodowych festiwalach w  Sopocie (Polska,1985); Dreźnie (Niemcy,1987); Curaçao (Antyle Holenderskie, 1988); Jurmali (Łotwa, 1989); Karlshamn (Szwecja, 1990); Siracusa (Włochy, 1991); Istambule (Turcja, 1991), Kairze (Egipt, 1995) oraz w Indiach (2006). 

Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m. in.: „Kingsajz”; „W Pustyni i w Puszczy"; „VIP”; „Czułość i Kłamstwa”; „Matki, Żony i Kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy Krwi”; „Ranczo”. Śpiewała  do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”; „Kubuś i Hefalumpy”. Jej pierwsza płyta „Dziękuję nie tańczę”, wydana w 1987, na którą wszystkie utwory napisali dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan,  dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop, uważana jest za kultową, a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na Top Listach.

Anna Jurksztowicz pomimo że jest znana z przebojowych piosenek oraz muzyki do filmów i seriali TV, od wielu lat ma także w swoim repertuarze, a raczej w muzycznym zanadrzu, utwory wspierające praktyki duchowe, takie jak: muzyka spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (L. da Ponte; W. Szymborska; F. G. Lorca; Cz. Miłosz) i kompozytorów (I. J. Paderewski). Jej płyta „Poza Czasem – Muzyka Duszy” (2013) jest poświęcona muzyce kontemplacynej. Jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce pop ten temat.  

Anna czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje jogę, jest jej nauczycielką. 

Obecnie Anna Jurksztowicz promuje swój najnowszy album „O Miłości, Ptakach i Złych Chłopakach”, zawierający 15 nowych piosenek (mainstream); występuje w  filharmoniach z  programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego, a także  z programem „Mozart  Smooth Jazz” zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zilke, zawierającym pieśni i arie W. A. Mozarta, wykonywane w aranżacjach jazzowych w oryginalnym  języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie Anny. Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma wydawnicza i producencka założona w 2001 roku Si Music w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej  (Modern Classics from Poland) promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia  muzyczne w Polsce i zagranicą.
bottom of page