WERONIKA 10.jpg

Weronika Rabek

/ mezzosopran

Jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Ukończyła studia pierwszego stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiwu solowego Anny Fabrello.

 

Brała udział w wykonaniach i prawykonaniach dzieł operowych i oratoryjnych: partia drugiego sopranu w Te Deum Antoine'a Charpentiera, partia Cyrusa w oratorium Belshazzar Georga Friedricha Händla, partia Ramira w operze La Finta Giardiniera Wolfganga Amadeusa Mozarta, partia drugiego sopranu w Wielkiej Mszy c-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta.

 

W roku 2017 w teatrze Collegium Nobilium w Warszawie kreowała parię Medei w operze Il Giasone Francesco Cavalliego (dyr. Dorota Cybulska-Amsler). Było to polskie prawykonanie tego dzieła.

 

Artystka z powodzeniem wykonuje również repertuar pieśniarski – w 2017 roku śpiewała recital z pieśniami Samuela Barbera i Igora Strawińskiego podczas festiwalu Trzy-Czte-Ry: Konteksty – Kontrasty – Konfrontacje w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz została finalistką konkursu Pauli Salomon-Lindberg Das Lied w Berlinie.

 

W 2018 roku można było ją zobaczyć w roli Nino w operze Il Trespolo Tutore Alessandro Stradella pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Andrea de Carlo. Ta produkcja była pierwszym światowym wystawieniem dzieła w oryginale po 1679 roku.

 

Współpracowała z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie, Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, Bałtycka Filharmonia Młodych, Warszawka Orkiestra Symfoniczna i Kameralna „Impressione”.

 

Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. zw. dr hab. Jadwigi Rappé w specjalności muzyka dawna.