top of page
Skałuba

tenor

Paweł

Skałuba

Jeden z najwybitniejszych polskich tenorów. W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku,w klasie wybitniego artysty i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu.

W 2002 roku został laureatem pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Turnieju Tenorów w Szczecinie. W 1997 roku z okazji obchodów tysiąclecia Gdańska miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie wziął udział w koncercie pod dyrekcją prof. Jerzego Katlewicza w obecności papieża Jana Pawła II.

Był gościem wielu festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Koncertował także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Za swoje osiągnięcia otrzymał w 1993 roku nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, a w 1995 roku został stypendystą firmy Yamaha.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku debiutował w kwietniu1996 roku partią Ernesta w operze Gaetano Donizettiego Don Pasquale. Kolejne sukcesy to partie: Tamino w operze Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta; Pollio w operze Norma Vincenzo Belliniego; Alfred w operze Traviata Giuseppe Verdiego; Ismael w operze Nabucco Giuseppe Verdiego; Książę w operze Rigoletto Giuseppe Verdiego; Pincerton w operze Madame Butterfly Giacomo Pucciniego; Rudolf w operze La bohème Giacomo Pucciniego; Leński w operze Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego; Stefan w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki; Franek w operze Flis Stanisława Moniuszki.

Obecnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje także z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, gdzie śpiewa pierwszoplanowe partie w dziełach operowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Od 2002 roku bierze udział w koncertach jako jeden z Trzech Polskich Tenorów. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze megaprodukcji pt. Ça Ira, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artystypt. Polish Songs, entuzjastycznie przyjęta przez krytykę oraz słuchaczy płyta ta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2006.
bottom of page