top of page
Rammal-Rykała

bas-baryton

Jasin

Rammal-Rykała

Urodzony w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Izabelli Kłosińskiej. 

Od sierpnia 2017 roku jest adeptem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, w której rozwija umiejętności wokalne w klasach Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Izabelli Kłosińskiej oraz Olgi Pasiecznik. Na stałe współpracuje z pianistami: Radosławem Zaworskim oraz Aleksandrem Teligą.

Od 8 roku życia był związany z chórem Alla Pollacca działającym przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, z którym brał udział w wielu projektach operowych, m. in. Carmen G. Bizeta, Tosca G. Pucciniego, Czarodziejski Flet W. A. Mozarta. Grał rolę małego Wozzecka w Wozzecku A. Berga w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz jednego z Trzech Chłopców W Krainie Czarodziejskiego Fletu, spektaklu dla dzieci na podstawie Czarodziejskiego Fletu w opracowaniu prof. Ryszarda Karczykowskiego.

Jako student zadebiutował na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w studenckich projektach oper W. A. Mozarta jako Masetto w operze Don Giovanni oraz Bartolo w operze Wesele Figara. Na tej samej scenie kreował również rolę Matki w operze Siedem Grzechów Głównych K. Weila oraz Kecala w Sprzedanej Narzeczonej B. Smetany.

Brał również udział jako solista Filharmonii im. Romualda Traugutta w spektaklu Warszawskie Dzieci oraz jako Skołuba w operze Straszny Dwór w Chicago oraz w Wuhan w Chinach. Jako solista Filharmonii Narodowej kreował postać Nikity w Zamku na Czorsztynie K. Kurpińskiego w audycjach dla dzieci. W 2014 roku wykonywał partię basową w Requiem W. A. Mozarta. W sierpniu 2018 roku wystąpił na prestiżowym Innsbrucker Festwochen der Alten Musik w operze Gli Amori d'Apollo e di Dafne jako Alfisibeo oraz Panto.

Od sezonu 2018/2019 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie kreuje role m. in. Angelottiego w Tosce Pucciniego, Hrabiego Ceprano w Rigoletto Verdiego, II Oficera Pokładowego w operze Billy Budd Brittena.

Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Helmuta Deutscha, Olgę Pasiecznik, Mariusza Kwietnia, Brende Hurley, Hedwig Fassbender, Claudię Visce, Martina Lloyda Evansa.

Jest laureatem pierwszej nagrody oraz wyróżnienia dla najlepszego głosu męskiego na III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach. Zdobył I wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz m. in. wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie.
bottom of page