top of page
Oleś-Blacha

sopran

Katarzyna

Oleś-Blacha

Solistka Opery Krakowskiej i absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia na Wydziałe Wokalno-Aktorskim tej uczelni ukończyła z wynikiem celującym.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. W 2010 r. została laureatką III nagrody w kategorii głosów żeńskich na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 1998 roku otrzymała pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Powell River w Kanadzie, w kategorii młodych solistów poniżej 25 roku życia. Na VI Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2000) otrzymała wyróżnienie. Jest laureatką nagrody publiczności na VIII Międzynarodowym Seminarium Wokalnym w Beeskow w Niemczech (1999). Otrzymała nagrodę twórczą Miasta Krakowa (2000) oraz III nagrodę i nagrodę publiczności na Kursie Interpretacji Muzyki Włoskiej, prowadzonym przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (2000). W sezonie 1999/2000 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

Kunszt wokalny doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i interpretacyjnych u tak znamienitych pedagogów i śpiewaków, jak Paul Esswood, Anne Raynolds, Lioba Braun, Christian Elssner, Ryszard Karczykowski.

Na scenie Opery Krakowskiej debiutowała w partii Królowej Nocy w operze Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta. Współpracuje również z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą na Zamku w Szczecinie.

W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii sopranowych, między innymi w takich operach i operetkach jak: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka; Cosi fan tutte, Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta; Napój miłosny, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego; Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego; Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki; Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha; Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego; Opowieści Hoffmanna Jacquesa Offenbacha; Zemsta nietoperza, Baron cygański Johanna Straussa.

Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki (dzieła oratoryjne takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Henry Purcell, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Carl Orff… oraz pieśni Ferenca Liszta, Richarda Straussa, Igora Strawińskiego, Karola Szymanowskiego…).

Z zespołami Opera Nova w Bydgoszczy i Teatru Wielkiego w Łodzi odbyła kilka zagranicznych tournée (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Holandia, Belgia…) Koncertuje w kraju i za granicą

Od października 2001 r. pracuje jako asystent, a od 2008 roku jako adiunkt przy Katedrze Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. We wrześniu 2006 roku został jej nadany tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych – wokalistyki.
bottom of page