top of page
Kruszewski

baryton

Adam

Kruszewski

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie (1985). Laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w s-Hertogenbosch (Holandia, 1987), Konkursu im. Kiepury w Krynicy (1988) oraz międzynarodowych konkursów wokalnych w Rio de Janeiro (Brazylia, 1989) i w Nantes (Francja, 1989). 

Po studiach związał się z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewał główne partie barytonowe w operach Donizettiego, Mozarta i Rossiniego. W sezonie 1990/91 był solistą Wiener Kammeroper, śpiewając w operach Donizettiego i Mozarta. Występował z BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Koncertował w State Theatre w Pretorii (RPA), współpracował z Operą Narodową w Pradze. W 1992 roku wystąpił w Zabrzu obok Placido Domingo. 

Od 1993 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie kreował role: Figara w Cyruliku Sewilskim i Don Alvara w Podróży do Reims Gioacchino Rossiniego, Rodriga w Don Carlosie, tytułowego Makbeta i Anckarströma w Balu Maskowym Giuseppe Verdiego, Rambalda w La Rondine i Scarpię w Tosce Giacomo Pucciniego, Adama w Raju Utraconym Krzysztofa Pendereckiego, Don Giovanniego w operze Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Mefistofelesa w Potępieniu Fausta Georgesa Berlioza. Występował w Madama Butterfly Giacomo Pucciniego (Sharpless), Traviacie Giuseppe Verdiego (Germont), Strasznym Dworze Stanisława Moniuszko (Miecznik), partii tytułowej w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego, jako Amonasro w Aidzie Giuseppe Verdiego, Wędrowiec w Curlew River Benjamina Brittena, Kaznodzieja w Czarodziejskim Flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta, Lord Enrico Ashton w Łucji z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Walenty w Fauście Charlesa Gounoda, Marcin Pakuła w Verbum Nobile Stanisława Moniuszko i Szczełkałowa w Borysie Godunowie. 

Brał także udział w Traviacie reżyserowanej przez Mariusza Trelińskiego i wykonywał solo wokalne w Beatus Vir Henryka Mikołaja Góreckiego w balecie I Przejdą Deszcze… w choreografii Krzysztofa Pastora. 

W 2004 roku jego kreacja Jagona w Otellu Giuseppe Verdiego została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego. W 2007 roku nagrał dla Polskiego Radia partię tytułowego Falstaffa Giuseppe Verdiego pod batutą Łukasza Borowicza. 

W 2008 r. wystąpił jako Król Roger w operze Karola Szymanowskiego w Annandale-on-Hudson (Bard Summer Festival, USA).

W październiku i listopadzie 2011 r. występował w Operze w Wexford (Irlandia) gdzie wykonywał partię Miecznika w Marii Romana Statkowskiego.

Aktualnie bierze udział w spektaklach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie takich jak nowa inscenizacja Strasznego Dworu Stanisława Moniuszko w partii Miecznika oraz Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego w roli Leutholda.

Oprócz repertuaru operowego ma w swoim dorobku pieśni, między innymi Gustava Mahlera, Maurice’a Ravela, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszko, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego…

Koncertuje na scenach filharmonicznych w całej Polsce i za granicą.
bottom of page