top of page
Dymowski

bas-baryton

Robert

Dymowski

Jest śpiewakiem obdarzonym dosyć rzadkim rodzajem głosu, jakim jest bas-baryton i dzięki temu zakres partii operowych, które może śpiewać jest bardzo duży. Jego kontakt ze sceną zaczął się w 1975 r. występami w Młodzieżowym Chórze Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP pod dyrekcją Władysława Skoraczewskiego, działającym przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Zespół ten występował w operach Musorgskiego, Bizeta, Pucciniego i Wagnera.

Po ukończeniu liceum w 1978 r. rozpoczął pracę jako śpiewak w Operetce Warszawskiej. W latach 1982-1985 uczył się śpiewu w klasie prof. F. Rudomskiego w Państwowej Szkole Muzycznej im.J.Elsnera w Warszawie. Jest finalistą przeglądów i konkursów wokalnych w Kudowie, Krynicy-Zdroju i Wrocławiu.

W 1991 r. został zaangażowany jako solista do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie zadebiutował partią Banca w operze Makbet Verdiego. Na stołecznej scenie w jego repertuarze znalazły się główne partie basowe i barytonowe, między innymi w takich operach jak: Cyrulik sewilski Rossiniego (Bartolo, Don Basilio), Salome Richarda Straussa (Jochanaan), Don Giovanni Mozarta (Leporello), Faust Gounoda (Mefisto), Carmen Bizeta (Escamillo).

Współpracował z Teatrami Operowymi we Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz niemieckim Badisches Stadtstheater w Karlsruhe. Oprócz repertuaru operowego występował w pozycjach musicalowych. Zaśpiewał partię Tewie Mleczarza w Skrzypku na dachu w głośnej inscenizacji Jerzego Gruzy. Ważne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka współczesna, a zwłaszcza dzieła Krzysztofa Pendereckiego, w którego operze Raj utracony wykonywał partię Szatana. W 1995 r. zaśpiewał główną partię w prapremierze Kolonii karnej Joanny Bruzdowicz.

Prowadzi też ożywioną działalność koncertową, występując w wykonaniach utworów oratoryjno-kantatowych (Beethoven, Bach, Moniuszko). Brał udział w wykonaniu IX Symfonii Beethovena podczas festiwalu Osterfest w Bregenz. Występował na scenach operowych Belgii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela (Festiwal Operowy w Jerozolimie), Japonii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Rosji (Teatr Bolszoj), Szwajcarii oraz Włoch.

Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie zaśpiewał także partię Macieja w Strasznym dworze Moniuszki (2001), Montana w Otellu Verdiego (2001), Zareckiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego (2002), Fouquier-Tinville'a w Andrea Chénier Giordana (2005), Sierżanta w La bohème Pucciniego (2006) i Oficera w Cyruliku sewilskim Rossiniego (2007).




bottom of page