top of page
Borucka

sopran

Anna

Borucka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina.Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w 2007 r. 

Laureatka konkursów wokalnych, m. in.: Konkursu im. I. Godina we Vrable na Słowacji w 2007 r. (I nagroda); finalistka Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2007 r. (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego); Konkursu im. Schneider-Trnavskyego w Trnavie na Słowacji w 2008 r. (I nagroda i nagroda specjalna dyrektora opery w Bratysławie); Finalistka Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie w 2013 r. (Nagroda Dyrekcji Teatru Wielkiego Opery Narodowej; Nagroda Opery Bałtyckiej); Laureatka I nagrody III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju w 2014 r.

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, m. in. Christy Ludwig; Heleny Łazarskiej; Izabelli Kłosińskiej; Ingrid Kremling-Domański i Franzisco Araizy, który zaowocował zaproszeniem do wzięcia udziału we wspólnym projekcie z Verein Opera w Zurichu w 2010 roku.

W sezonie 2012/2013 oraz 2013/2014 była słuchaczem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Od 2008 roku jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie debiutowała partią Orfeusza w spektaklu Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka (2008). Na tej scenie występuje również w partii Jadwigi w Strasznym Dworze St. Moniuszki oraz jako Dorabella w Cosi Fan Tutte W. A. Mozarta; Karczmarka w operze Borys Godunow M. Musorgskiego; Czipra w operetce Baron Cygański J. Straussa; tytułowa Carmen w operze G. Bizeta, a także Preziosilla w Mocy Przeznaczenia G. Verdiego; Ramiro w La Finta Giardiniera W. A. Mozarta; Placida w Don Desiderio J. M. Poniatowskiego; Flora w Traviacie G. Verdiego…

Współpracuje również z  Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie zaśpiewała partię Hannah w Pasażerce M. Weinberga, wystąpiła jako Marta w operze Jolanta P. Czajkowskiego, Cześnikowa w Strasznym Dworze St. Moniuszki (transmitowanym na żywo 19 listopada 2015 r.) oraz Druga Dama w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta.

W Operze Nova w Bydgoszczy wykonywała partię Laury w Giocondzie A. Ponchiellego. W Operze Krakowskiej zaśpiewała partię Ninon w Diabłach z Loudun K. Pendereckiego oraz partię Zofii w Halce St. Moniuszki. W Operze ma Zamku w Szczecinie  wciela się w tytułową Carmen w operze G. Bizeta.

W 2017 r. zadebiutowała na deskach Semperoper w Dreźnie w partii Hannah (Pasażerka M. Weinberga).

W 2011 roku dokonała wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia nagrania operetki K. Szymanowskiego Loteria na Mężów, czyli Narzeczony nr 69.

Współpracuje z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. W 2013 roku dokonała nagrania Ptasie Plotki i inne wiersze – Witold Lutosławski Dzieciom, wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod batutą Maji Metelskiej.

Wykonuje również muzykę oratoryjną, m. in. utwory Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Rossiniego) oraz lirykę wokalną kompozytorów polskich i zagranicznych. Koncertuje w kraju i za granicą.
bottom of page