Slawomir Chrzanowski.jpg

Sławomir Chrzanowski

/ dyrygent

Sławomir Chrzanowski urodził się w Rybniku w 1961 roku. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Wydział Teorii Muzyki, a w roku 1989 Wydział Dyrygentury Symfonicznej w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

 

W latach 1985-1990 prowadził orkiestrę kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych – Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu (Niemcy), Musica senza frontiere w Bolonii (Włochy) oraz wystąpił w Berlinie na specjalnym koncercie zorganizowanym w pięćdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga, gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

 

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do chwili obecnej. Z orkiestrą tą koncertował na różnych estradach w kraju i za granicą. Dyrygował na wielu festiwalach, były to między innymi: Gaude Mater w Częstochowie, Viva il Canto w Cieszynie, Zabrzański Festiwal Muzyki, Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, Pro Baltica w Toruniu, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Wielokrotnie dyrygował koncertami cyklicznymi, takimi jak Nieszpory ludźmierskie czy Koncert trzech polskich tenorów ...

 

Wielokrotnie prowadził koncerty – również wielkie imprezy charytatywne, z udziałem słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał wielu nagrań płytowych oraz rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Ze swoją orkiestrą wielokrotnie występował za granicą – Rosja, Niemcy, Czechy, Słowacja, Japonia ...

 

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, w tym Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów Bogusława Schaeffera, Andrzeja Dziadka, Gheorge Zamphira i wielu innych kompozytorów. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej oraz zespołami operowymi w Bytomiu i Lwowie.

 

Kilkakrotnie gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z dziedziny historii muzyki polskiej. W marcu 2002 roku wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku dyrygując koncertem muzyki polskiej.