Paweł Skałuba

/ tenor

Jeden z najwybitniejszych polskich tenorów. W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku,w klasie wybitniego artysty i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza.

 

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu.

 

W 2002 roku został laureatem pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Turnieju Tenorów w Szczecinie. W 1997 roku z okazji obchodów tysiąclecia Gdańska miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie wziął udział w koncercie pod dyrekcją prof. Jerzego Katlewicza w obecności papieża Jana Pawła II.

 

Był gościem wielu festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Koncertował także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

 

Za swoje osiągnięcia otrzymał w 1993 roku nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, w 1995 roku został stypendystą firmy Yamaha.

 

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku debiutował w kwietniu1996 roku partią Ernesta w operze Gaetano Donizettiego Don Pasquale. Kolejne sukcesy to partie: Tamino w operze Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta; Pollio w operze Norma Vincenzo Belliniego; Alfred w operze Traviata Giuseppe Verdiego; Ismael w operze Nabucco Giuseppe Verdiego; Książę w operze Rigoletto Giuseppe Verdiego; Pincerton w operze Madame Butterfly Giacomo Pucciniego; Rudolf w operze La bohème Giacomo Pucciniego; Leński w operze Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego; Stefan w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki; Franek w operze Flis Stanisława Moniuszki.

 

Obecnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje także z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, gdzie śpiewa pierwszoplanowe partie w dziełach operowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Od 2002 roku bierze udział w koncertach jako jeden z Trzech Polskich Tenorów. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze megaprodukcji pt. Ça Ira, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artystypt. Polish Songs, entuzjastycznie przyjęta przez krytykę oraz słuchaczy płyta ta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2006.

'' Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł ''   - Wiktor Hugo

Copyright© MS Promotion 2020 | Kontakt | Regulamin | Projekt strony - Seweryn Zawada