C5D4hjbWQAInuAn_edited.jpg

Mateusz Doniec

/ altówka

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w klasie skrzypiec. W 2010 roku zmienił instrument główny na altówkę. Gry na altówce uczył się w klasie Pana Rafała Daszkiewicza. W niedługim czasie pojawiły się pierwsze sukcesy w grze na nowym instrumencie. W V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Altowiolistów zajął III miejsce.

Do największych osiągnięć artysty należą: nagroda Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej 2013/2014, a także I miejsce w kategorii altówek oraz nagroda Grand Prix na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Bogdana Warchal w grze na instrumentach smyczkowych w Dolnym Kubinie. Mateusz był także finalistą konkursu Młody Muzyk Roku 2014 organizowanym przez TVP KULTURA.

 

Ostatnie osiągnięcia to: II miejsce w konkursie altówkowym w Gdańsku oraz I miejsce w konkursie altówkowym w Krakowie. Mateusz został stypendystą fundacji Sapere Auso w latach 2014/2015, a od 2012 roku jest podopiecznym fundacji Pro Musica Bona. W 2015 roku Mateusz został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Od października 2015 jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr Katarzyny Budnik-Gałązki. Mateusz grał koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce oraz za granicą, m. in. w Japonii, Francji, Austrii, czy w Niemczech.

Ostatnim ogromnym doświadczeniem jest współpraca z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Jest pierwszym altowiolistą Warsaw Impressione Orchestra.