top of page
Maciej

skrzypce

Maciej

Przestrzelski

W 1994 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marii Słubickiej-Podejko. W czasie studiów był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej, z którą koncertował w kraju i za granicą z takimi artystami jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jean Pierre Rampall, Krzysztof Jabłoński, Piotr Anderszewski.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie jest koncertmistrzem i zastępcą kierownika grupy II skrzypiec.

Uczestniczył w realizacjach operowych i koncertowych w kraju i za granicą m. in. Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmury, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Placido Domingo, Jose Cura, Marca Minkowskiego, Mariusza Trelińskiego, Joshua'y Bella, Valerego Gergieva, Krzysztofa Pastora, Carlo Montanaro, Patricka Fournillier i wielu innych.

Współpracował z wieloma orkiestrami, są to między innymi: Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Camerata Vistula. Dokonał także wielu nagrań.

Jest pomysłodawcą i pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego Fobos, złożonego z członków orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym koncertował w kraju i nagrywał płyty dla między innymi Krzesimira Dębskiego, Michała Bajora, Jacka Kaczmarskiego, zespołu Myslovitz, Leszka Możdżera czy Piotra Rubika.

Współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, m. in Maciejem Zielińskim, Pawłem Mykietynem, uczestnicząc w projektach muzyki współczesnej i filmowej.

Był solistą IV Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, oraz XIV Festiwalu Trzech Kultur. Jako kameralista uczestniczył w festiwalach muzyki współczesnej Warszawska Jesień.

Od roku 2009 jest muzykiem Amabile Piano Trio, z którym współtworzy spektakle poetycko-muzyczne, z największymi mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem, Andrzejem Sewerynem. Rok Chopinowski 2010 Amabile Piano Trio uczciło programem Dobry wieczór Monsieur Chopin z poezją Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ernesta Brylla, Juliusza Słowackiego z muzyką Fryderyka Chopina i słowem Krzysztofa Kolbergera.

Od 2007 r. jest koncertmistrzem i solistą orkiestr Romantica i Warsaw Impressione Orchestra.

Jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie od 1992 roku. Jego wychowankowie są laureatami wielu konkursów skrzypcowych międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest twórcą  zespołu Szymanowski String Ensemble, z którym wystąpił na wielu koncertach i festiwalach m. in. Tydzień Muzyki Mariana Sawy (2015), Koncert z okazji 85. urodzin R. Twardowskiego.
bottom of page