top of page
Monika

fortepian

Monika

Polaczek-Przestrzelska

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda i w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej.

Studiowała również dziennikarstwo w Warszawskim Centrum Dziennikarskim (The Warsaw Journalism Center). Podyplomowe Studia Dziennikarskie ukończyła w Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach pracowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalnym jako pianista-korepetytor w klasach prof. Małgorzaty Marczewskiej, Ryszarda Cieśli, Jolanty Janucik, Urszuli Trawińskiej-Moroz (kurs wokalny dla studentów z Japonii), Ewy Iżykowskiej, Leonarda Andrzeja Mroza, Mikołaja Moroza.

Specjalizuje się w muzyce kameralnej. Współpracuje z wieloma solistami śpiewakami oraz instrumentalistami, między innymi z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej (AnnaLubańska, Małgorzata Pańko, Anna Kutkowska-Kass, Jeanette Bożałek, Milena Lange, Adam Zdunikowski, Leszek Świdziński, Rafał Bartmiński, Ryszard Wróblewski, Czesław Gałka, Magdalena Idzik, Barbara Rusin-Knap, Maria Olkisz, Robert Dymowski, Małorzata Długosz, Katarzyna Trylnik, Wiesław Bednarek i inni).

Jako pianista i aranżer współpracowała z wieloma warszawskimi teatrami (Narodowy, Rampa, Dramatyczny, Rozmaitości, Studio, Montownia, Stowarzyszenie Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych). Jest autorką muzyki do wielu spektakli teatralnych.

Od 2004 roku stale współpracuje ze Skrzypcowymi Kursami Mistrzowskimi prof. Marii Słubickiej-Podejko i prof. Krzysztofa Podejki.

W roku 2008 wydała płytę pt. Zwierzątka – utwory dziecięce na głos (wyk. Anna Witek) i fortepian, między innymi Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego.

Od 2006 roku jest  koordynatorem muzycznym w cyklu Baśni Muzycznych prof. Jerzego Wiłkomirskiego (wykonywanych między innymi w Instytucie Teatralnym).

Od 2009 jest pianistką w AMABILE PIANO TRIO, złożonego z muzyków Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym współtworzy spektakle poetycko-muzyczne z największymi Mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem. Rok Chopinowski 2010 zespół uczcił programem Dobry Wieczór Monsieur Chopin z udziałem Krzysztofa Kolbergera, z muzyką Fryderyka Chopina i poezją Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Ernesta Brylla.

W 2013 roku była kierownikiem muzycznym projektu Wierszolotywa z muzyką Witolda Lutosławskiego i poezją Juliana Tuwima z okazji Roku Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego.

Od roku 2000 pracuje jako pianista-akompaniator w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr. 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
bottom of page