top of page
Marcin

skrzypce

Marcin

Król

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i w Kolonii. Laureat konkursów w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Koncertował w całej niemal Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach,Korei Południowej…

Zafascynowany Judaizmem, a także różnorodnością kultur i tradycji  tworzy projekty muzyczne, do których włącza utwory kompozytorów wywodzących się z różnych krajów oraz różnych kręgów kulturowych. Pod szyldem Marcin Król International Violin ukazały się już trzy projekty: Melodie Hebrajskie, Muzyka Polska oraz Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku.

Naukę gry na skrzypcach Marcin Król rozpoczął w wieku 7 lat pod opieką profesora Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii w klasie profesora Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił także na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych między innymi przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Magdalenę Szczepanowską i Vladimira Spivakova.

Artysta jest laureatem konkursów imienia Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii i USA. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Wildwood Opera Festival Orchestra w Little Rock (USA), Forum Sinfonia (USA) oraz na festiwalu operowym Schloss Zwingenberg w Heidelbergu (Niemcy). Wystąpił rónież w Filharmonii Berlińskiej wykonując Kwintet Fortepianowy Juliusza Zarębskiego. W ostatnim czasie w Polsce wystąpił między innymi na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej oraz na festiwalu Europa – Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich, w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Radio Lublin, na festiwalu Summer Music Festival w Wieliczce, a także na cieszącym się dużym zainteresowaniem festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków, nagrał Kwartet a czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz.
bottom of page