top of page
Bartosz

Bartosz

Żurakowski

Bartosz Żurakowski to ceniony dyrygent zarówno przez krytyków polskich jak i zagranicznych. Prestiżowy, najstarszy dziennik na wyspach brytyjskich Herald Scotland, po koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Opery Szkockiej w Glasgow w 2014 roku, porównał Żurakowskiego do legendarnego mistrza batuty Neeme Jarviego.                   

Ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i pedagogikę muzyczną na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University i Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów w 2011 roku uzyskał tytuł Master of Busisness Administration (MBA). Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki, poprzez atmosferę domu rodzinnego i kolejne szczeble edukacji, w szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i sztuką menedżerską, i te dwie dziedziny stopniowo stały się jego pasją. Począwszy od 2001 roku, był związany z rodzimą filharmonią, kolejno jako II dyrygent, a następnie główny dyrygent Filharmonii Opolskiej, a także jej menadżer. W latach 2016 – 2022 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i szefa artystycznego Orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. u Kurta Masura. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego. W 2007 roku powołał Chór Filharmonii Opolskiej, którego do końca roku 2015 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym. 

W grudniu 2015 roku w Operze krakowskiej poprowadził premierowy spektakl „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki w ramach uczczenia obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Jest założycielem i prezesem fundacji artystycznej wspierającej młodych artystów, organizującej wielkie wydarzenia muzyczne oraz pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „BelleVoci”, który rokrocznie odbywa się na ziemi dolnośląskiej. Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” w Katowicach i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu. Rok 2012 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje ukazane w prasie zagranicznej, albumu wydanego przez Divine Art Records, z koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do światowych sal koncertowych m. in: w maju 2014 roku artysta został zaproszony do Opery Szkockiej w Glasgow wraz z City Glasgow Chorus, którzy pod jego batutą wykonali Requiem Giuseppe Verdiego.    

W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie wystąpił z artystami z Glasgow, tym razem w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena. Żurakowski koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), w Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), w Gran Teatro National w Limie (Peru), Sala Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), w Royal Concert Hall w Glasgow (Szkocja), w Operze we Lwowie (Ukraina). Regularnie koncertuje w 40 krajach; w Ameryce północnej i południowej, w USA, w Brazylii, w Peru, w Argentynie i w Meksyku, a także we Francji, we Włoszech, w Czechach, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Bośni i Hercegowinie, w Czarnogórze, w Macedonii, w Albanii, w Kanadzie.... Artysta ma w swoim dorobku nagrania płytowe, m.in.: w 2021 roku z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej nagrał dwa albumy płytowe z pieśniami sakralnymi Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego, a także z dziełami symfonicznymi wybitnego polskiego kompozytora - Jana Adama Maklakiewicza. 

Współpracował także z najwybitniejszymi solistami i osobowościami: Kaja Danczowska, Neal Larrabee (USA), Ingolf Wunder (Austria), Alexi Volodin (Rosja), Evgeni Mikhailov (Rosja), Eugene Indjić (USA), Alena Baeva (Rosja), Piotr Paleczny, Simonem Trpceskim (Macedonia), Shlomo Mintz (Izrael), Jeremy Findley (Kanada), Piotr Pławner, Martin Kasik (Czechy), Massimo Mercelli (Włochy), Józef Olechowski (Meksyk), Kazimierz Olechowski (Francja), Tomasz Tomaszewski, Agnieszka Rehlis, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Gwendolyn Bradley (USA), Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Ewa Podleś, Lorenzo Di Bella (Włochy). W 2019 roku został laureatem "Osobowość Roku" Plebiscytu Gazety Wrocławskiej w dziedzinie kultury. Za całokształt działalności artystycznej w 2021 roku, Żurakowski został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 





bottom of page