Kompozytor a także dyrygent, skrzypek jazzowy, pianista, aranżer i producent muzyczny. Urodził się 26 października 1953 r. w Wałbrzychu w rodzinie repatriantów z Wołynia. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Kielcach w szkole muzycznej, której dyrektorem był jego ojciec. Liceum Muzyczne ukończył w Lublinie w klasie fortepianu z Koncertem fortepianowym nr 1 L. v. Beethovena i klasie skrzypiec z Koncertem e-moll F. Mendelssohna w 1972 roku. Następnie studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Śpiewał w „Poznańskich Madrygalistach”, grał, komponował i aranżował dla Orkiestry Polskiego Radia w Poznaniu, był muzykiem „Kabaretu Tey” (ponad 650 przedstawień),a także zaczął uprawiać muzykę jazzową i pisał też nagradzane piosenki popularne, które wykonywali czołowi wykonawcy POP. Otrzymywał nagrody na festiwalach Jazz nad Odrą, Nagrodę im. Komedy, Medal Młodej Sztuki. Nagrywał swoje pierwsze płyty z Kwintetem K. Jonkisza i zespołem Nasza Basia Kochana, a po pierwszym występie na Jazz Jamboree 80 został po raz pierwszy zaproszony przez słynnego promotora J.E. Berendta do udziału w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden. Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie, między innymi z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano.
Będąc liderem oraz solistą jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertów również radiowych i telewizyjnych).
Jest laureatem I Nagrody Europejskiego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985).
W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Muzyka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie.
W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.
Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczył m.in. w festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Kongsbergu, Hamburgu, Baden-Baden, Budapeszcie, Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Kopenhadze, Le Mans, Londynie, Rio de Janeiro, Chicago, NY, (Carnegie Hall), Kairze, Moskwie. Nagrał ponad 60 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Jednocześnie pisze muzykę poważną i bierze udział w rożnych działaniach awangardowych, takich jak teatr uliczny, muzyka intuicyjna. Otrzymuje też pierwsze propozycje filmowe m.in. komponuje muzykę do polsko – kanadyjskiego filmu „Young Magician” Waldemara Dzikiego nagrodzoną kanadyjską „Genie Award”.
Od 1987 roku Krzesimir Dębski będąc u szczytu swojej kariery jazzowej, ograniczył działalność koncertową, poświęcając się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Skomponował ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: napisał 6 musicali, 2 symfonie, 2 opery, oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli i w Pasandenie, ale także w tak egzotycznych krajach, jak Meksyk, Indie, Korea. Należy podkreślić, że wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nie często dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Susan Svrcek , Daniel Stabrawa – wykonawca II Koncertu skrzypcowego, Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i wykonawca III Koncertu skrzypcowego Konstanty Andrzej Kulka. Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m. in.: Konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.
Wykładał na letnich kursach muzycznych , m. in. w Ankarze (Bilkent University), Darmstadt, San Diego (Mark O’Connor Fiddler Camp), Los Angeles (USC), Miami (FMU) oraz Valencia (Kalifornia).
Napisał w tym czasie 4 koncerty fortepianowe i 3 koncerty skrzypcowe.
Tworzył również muzykę teatralną (ponad 60 premier), eksperymentalną i filmową.
Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: Medium, Thomas Falconer, Kingsajz, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska, Wojna światów (2020) i seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i kłamstwa, Sfora, Na Wspólnej, Matki żony i kochanki, Ranczo).
W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy”. Muzyka do filmu „ Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”.
W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „ Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award’ 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci.
Serial ten nagrodzony został także na Festiwalu Artiek (Ukraina).
W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917.
Podjął również działalność dyrygencką. Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean –Luc Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy, Brandford Marsalis, UB40, Cris DeBurgh, Garou, Keb’ Mo’. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Westfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Santiago de Chile National Orchestra. Dyrygował muzyką dawną, klasyką (IX Symfonia L.V. Beethovena), Symfonie W.A. Mozarta, wielką symfoniką romantyczną, ale i muzyką baletową i operową. Dokonał też prawykonań i nagrań utworów m.in. L. Fossa, V. Krause, Oralndo Garcii oraz dokonał wielu nagrań muzyki filmowej zarówno własnej, a także innych kompozytorów – Jana A.P. Kaczmarka, St. Syrewicza, M. Lorenca i Alberto Iglesiasa.