1.jpg

Anna Parysz 

/ sopran

Anna Parysz, Sopran, ukończyła studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Anny Radziejewskiej. Jest także absolwentką  Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Współpracuje obecnie z Polską Operą Królewską, gdzie występuje jako Aniołek-Rózia w Dziadach-Widmach S. Moniuszki oraz w Scene buffe kreując postać Selvaggi w Dafni A. Scarlattiego.

 

Artystka zadebiutowała na scenie w roku 2014 wcielając się w rolę Sanitariuszki Małgorzatki w spektaklu Warszawskie dzieci wystawianym w Copernicus Center w Chicago wraz z Filharmonią im. Romualda Traugutta, z którą nagrała także płytę z pieśniami Powstania Warszawskiego. Po raz drugi w Chicago wystąpiła jako Hanna w Strasznym dworze S. Moniuszki. W rolę Barbariny w Weselu Figara W. A. Mozarta wcieliła się na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. W Operze Kameralnej kreowała także postać Zerliny w Don Giovannim W. A. Mozarta, a w spektaklu Czarodziejski flet - fragmenty wystawianym w teatrze Collegium Nobilium w Warszawie wcieliła się w rolę Paminy.

W produkcji Il Trespolo tutore A. Stradelli będącej pierwszym światowym wystawieniem tej opery komicznej po 1679 roku wystąpiła w roli Ciro. Partię tę wykonywała w teatrze Collegium Nobilium oraz w Operze Nova w Bydgoszczy. W roku obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki współprowadziła cykl audycji dla dzieci Uszko na Moniuszkę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.