Andrzej Knap.jpg

Andrzej Knap

/ dyrygent

W 1975 r. ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym, a w 1978 r. w klasie dyrygentury wybitnego dyrygenta prof. Bohdana Wodiczko koncertem dyplomowym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił w Weimarze na mistrzowskim kursie dla młodych dyrygentów, w klasie prof. Kurta Masura.

 

Jako dyrygent debiutował w 1978 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi operą La Traviata G. Verdiego. Na tej samej scenie dyrygował spektaklami: Cyganeria G. Puccciniego, Don Carlos, Otello G. Verdiego, Wolny Strzelec C. M. Vebera, Straszny dwór S. Moniuszki. W latach 1979-1981 pracował jako dyrygent w Operetce Warszawskiej. W 1982 r. podpisał kontrakt jako dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej w Bogocie (Kolumbia). Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery w Bydgoszczy, gdzie przygotował i prowadziłtakie premiery jak: Halka S. Moniuszki, Bal maskowy G. Verdiego, Kopciuszek G. Rossiniego. W 1985 r. wyjechał na kontrakt do Turcji, gdzie był I Dyrygentem Opery w Izmirze i realizował takie przedstawienia jak: Madame Butterfly G. Pucciniego, Napój miłosny G. Donizettiego oraz balet Copelia L. Delibesa.

 

W sezonie artystycznym 1987-1988 był kierownikiem artystycznym Opery i Operetki w Szczecinie, a w latach 1989-1993 Operetki Warszawskiej, gdzie przygotował i dyrygował premiery: Wesołą wdówkę F. Lehara, Życie Paryskie J. Offenbacha, Noc w Wenecji J. Straussa i Błękitną maskę F. Raymonda. Z dwoma ostatnimi wielokrotnie występował w teatrach Niemiec i Holandii.

 

W 1995 r. objął stanowisko dyrektora artystycznego Opery Bałtyckiej, gdzie zrealizował wiele znaczących premier: opery – Tosca G. Pucciniego, Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Fidelio L. van Beethovena, Straszny dwór S. Moniuszki oraz operetki Zemsta nietoperza J. Straussa i Wesoła wdówka F. Lehara. Gościnnie dyryguje w Operze Bytomskiej, z której zespołem w ostatnich latach wyjeżdżał w tournee z operami G. Verdiego: Nabucco (Niemcy) i Rigoletto (Francja).

 

Od roku 1999 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. Tu zrealizował 8 premier: operetki Orfeusz w piekle J. Offenbacha, Księżniczkę czardasza E. Kalmana, Wesołą wdówkę F. Lehara, musicale: Zorba J. Kandera, Can-can C. Portera, widowiska muzyczne Bo to jest miłość i Kocham operetkę oraz bajkę muzyczną Kopciuszek S. Gesternkorna, a także 3 wznowienia: Zemsta nietoperza, Barona cygańskiego J. Straussa i Strauss Galę. Przygotował także Lehar Galę oraz operowo - operetkową Kaiser Galę, których premiery odbyły się w Niemczech i Belgii w tak prestiżowych miejscach, jak: Filharmonia w Berlinie, Deutshe Oper i Konzerthaus w Wolfsburgu, Cirque Royal w Brukseli i wiele innych. Brał również udział w festiwalach w Polsce (Krynica, Sanok, Wrocław) i Niemczech (Klingenberg i Balve-Hoehle).

 

W 2004 r. dyrygował w Królewskim Teatrze de la Monnaie w Brukseli podczas galowego koncertu pod auspicjami Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, w którym wzięli udział Małgorzata Walewska, Dariusz Stachura i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi.

 

W 2006 r. zrealizował na specjalne zamówienie niemieckiej agencji artystycznej operę Czarodziejski flet W. A. Mozarta, którą dyrygował przeszło 30 razy podczas kolejnego tournee teatru po Niemczech (Monachium, Passau, Darmstadt, Stuttgart, Ludwigsburg).

 

Współpracuje z większością filharmonii w Polsce. Pod jego batutą występowały takie gwiazdy, jak: Stefania Toczyska, Wiesław Ochman, Ryszard Karczykowski, Urszula Kryger, Marcin Bronikowski, Małgorzata Walewska, Paulos Raptis, Aleksandra Kurzak. Krystian Zimmerman, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna, Rinko Kobayashi, Konstanty Andrzej Kulka, Wadim Brodski, Bartłomiej Nizioł, Waldemar Malicki, Bogna Sokorska, Wanda Polańska, Grażyna Brodzińska i wiele innych.